SERWIS OTHELLO`MANIAKÓW
Data: 22 stycznia 2020  Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego
MENU GŁÓWNE
Strona główna
Archiwum 1999/2007
Historia, zasady gry
Publikacje
Kurnik.pl
GRAND PRIX POLSKI
Archiwum GPP '01/'07
ARCHIWUM Serwisu
Polska Liga Othello
DOWNLOAD
Download
DOS (5)
Java (2)
Linux (3)
Tel. komórkowe (5)
Windows (32)
Windows CE (2)
INTERNET
Strony o Othello
Serwery z Othello
Słowniki
ROZRYWKA
Humor 
SŁÓW KILKA O GRZE
Słów kilka o grzeDział ten zawiera podstawowe informacje o grze. Nie ma on charakteru poradnika a tym samym jeżeli chodzi o szczególowe zasady gry, rodzaje otwarć - zapraszam na strony które zostały tutaj opisane ze wskazaniem jako szczególnie warte uwagi.


Rys historyczny gry Othello
wstecz
thello to gra umysłowa, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością na świecie, posiadająca cechy przeboju. Są to: proste reguły (zasad można nauczyć się w ciągu 1 minuty), dynamiczna rozgrywka oraz walory intelektualne. W sumie wartościowa gra umysłowa i znakomita zabawa. Jak twierdzą znawcy zasady gry w Othello są łatwiejsze od warcabów, natomiast pod względem bogactwa kombinacyjnego, zawiłości strategii i taktyki dorównuje szachom, przewyższając je dynamiką i walorami rozrywkowymi. Znana była od końca XVIII wieku pod nazwą Reversi. Szczególnie chętnie uprawiana w połowie XIX wieku w całej Europie. Prawdopodobnie opublikowana po raz pierwszy w cyklu artykułów około roku 1888 w czasopiśmie "The Queen" przez Lewisa Watermana, a następnie zebranych i wydanych w książce pt.: "Podręcznik Reversi". W wielu krajach świata produkowana pod różnymi nazwami. W 1971 roku ponownie opracowana przez Japończyka Goro Hasegawę i popularyzowana pod nazwą Othello. W marcu 1973 roku Goro Hasegawa zakłada Japoński Związek Gry Otello (Japan Othello Game Association). Gra o olbrzymiej popularności w Japonii i USA, mniejszej w Europie. W 1976 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Otello (International Othello Association - IOA), którego prezesem został James R. Becker przedstawiciel firmy zabawkarskiej Anjar Company (USA). W kilkunastu krajach działają federacje tej gry, a od roku 1977 odbywają się mistrzostwa świata. Wydawane są specjalistyczne czasopisma i książki. Wiele klubów posiada własne strony internetowe. Do Polski Reversi dotarło w XVIII wieku. Nigdy nie uzyskała większej popularności.
spółcześnie na początku lat 70 XX wieku zauważona i opisana przez Marka Penszko w miesięczniku "Problemy". Następnie popularyzowana w latach 80 XX wieku przez Krajową Radę Upowszechniania Gier i Grotekę. Znany popularyzator i entuzjasta gier redaktor Marek Penszko opracował broszurę pn.: "Przepisy formalne prawideł gry klubowej Othello i rygorów turniejowych", wydaną w 1982 roku oraz przeszkolił odpowiednią kadrę instruktorską i sędziowską. Powstają pierwsze ośrodki gry: Warszawa (Tadeusz Urbanowicz, Rolisław Jan Kolbusz, Jacek Ciesielski, Wojciech Pijanowski, Paweł Pietruszkiewicz, Marek Krysiński, Cezary Domińczak), Poznań (Krzysztof Otoka, Marek Maćkowiak), Koszalin (Janusz Skowyrski, Mieczysław Wesołowski), Chełm (Alicja Rataj), Łęczna (Małgorzata Trawińska), Zamość (Alicja Pałaszewska, Piotr Jaguszewski), Wrocław (Sławomir Płuciennik), Gdańsk (Tadeusz Polański). W dniach 22 i 23 stycznia 1983 roku w Zamościu odbywają się I MISTRZOTWA POLSKI w grze OTELLO. Zwyciężył Janusz Murzyn przed Antonim Kozłowskim i Alicją Pałaszewską. Rozgrywane są liczne turnieje na terenie całego kraju.
dniu 3 czerwca 1988 roku opublikowana zostaje w Poznaniu "KRAJOWA LISTA RANKINGOWA GRY OTHELLO nr 1/88", zawierająca 31 nazwisk z Pawłem Pietruszkiewiczem na czele przed Stanisławem Wrzosem. Polacy bez znaczących sukcesów biorą udział w XII MISTRZOSTWACH ŚWIATA w Paryżu. W dniach 27-31 października 1989 roku komitet organizacyjny pod przewodnictwem dr Rolisława Jana Kolbusza realizuje w warszawskim hotelu Forum XIII MISTRZOSTWA ŚWIATA. W mistrzostwach uczestniczy rekordowa ilość 36 zawodników z 12 krajów: Wielkiej Brytanii, Danii, Francji, Japonii, Szwecji, USA, b. ZSRR, Włoch, Finlandii-Szwajcarii /wspólna reprezentacja/, Belgii, Norwegii i Polski. Pierwszy z zawodników polskich uplasował się na 26 miejscu, drużynowo Polska uzyskała 10 miejsce.Niestety, przełomowe wydarzenia polityczne w kraju powodują utratę mecenatu państwa nad działalnością w tym zakresie. Przestaje funkcjonować KRUG, a wraz z nim cały zorganizowany ruch upowszechniania Otello. Brak producenta gry nie sprzyja konsolidacji nielicznych graczy na terenie całego kraju. Dopiero w roku 1999 firma DMS Ltd. zajęła się dystrybucją i promocją gry na terenie Polski. Latem przeprowadzono duża akcję promocyjną w nadmorskich miejscowościach wypoczynkowych, prowadzono pokazy i turnieje gry. W dniu 17 - X - 1999 roku Towarzystwo Miłośników Gier Umysłowych przeprowadziło I KLUBOWY TURNIEJ OTHELLO TMGU. Zwyciężył Rolisław Jan Kolbusz przed Pawłem Agnieszczakiem i Donatą Fraś. Zawody przygotował i przeprowadził zespół w składzie: Zbigniew Kosim, Marek Penszko i Juliusz Osiński.
2000 roku dzięki olbrzymiej determinacji działaczy TMGU z prezesem Cezarym Domińczakiem na czele odbywają się lokalne turnieje gry: w Łaskarzewie, Markach, Błoniu i innych miastach. Nad Otwartymi Mistrzostwami Warszawy patronat obejmuje pan Ryszard Mikliński - wiceprezydent miasta stołecznego Warszawy. Powstaje pierwszy klub gry przy "Grotece na Woli". Jacek Berkowski tworzy pierwszą informacyjną stronę internetową zwolenników gry Othello. Za pośrednictwem internetu rozgrywane są partie towarzyskie.
2001 roku przeprowadzony zostaje 5 turniejowy cykl rozgrywek GRAND PRIX POLSKI. Nad jednym z nich patronat honorowy obejmuje pan Marek Borowski - wicemarszałek Sejmu R.P.

Opracował i napisał: Cezary Domińczak
Towarzystwo Miłośników Gier Umysłowych
wstecz
Projekt, wykonanie & prowadzenie Arturo Kolumb
© 2003-2020 by Othellomania.pl     © ® Othello is a Registered Trademark, Licensed by Anjar Co.