SERWIS OTHELLO`MANIAKÓW
Data: 13 lipca 2024  Imieniny: Danieli, Irwina, Magorzaty
MENU GŁÓWNE
Strona główna
Archiwum 1999/2007
Historia, zasady gry
Publikacje
Kurnik.pl
GRAND PRIX POLSKI
Archiwum GPP '01/'07
ARCHIWUM Serwisu
Polska Liga Othello
DOWNLOAD
Download
INTERNET
Strony o Othello
Serwery z Othello
Słowniki
ROZRYWKA
Humor 
SŁÓW KILKA O GRZE
Słów kilka o grzeDział ten zawiera podstawowe informacje o grze. Nie ma on charakteru poradnika a tym samym jeżeli chodzi o szczególowe zasady gry, rodzaje otwarć - zapraszam na strony które zostały tutaj opisane ze wskazaniem jako szczególnie warte uwagi.


Ogólne zasady gry
Gra Othello (Reversi) jest grą dla dwóch osób. Na początku gry, każdy z graczy wybiera kolor jakim będzie grał a następnie otrzymuje 32 piony. Piony są dwukolorowe (mają rożne kolory z obydwu stron). Na początku gry, pierwszy gracz ustawia na środku planszy dwa swoje piony, drugi - dostawia swoje dwa. Następnie gracze dokładają na przemian po jednym swoim pionie, starając się zamknąć swoimi pionami jeden lub więcej pionów przeciwnika. Piony przeciwnika, zamknięte w pionie, poziomie lub po przekątnej przez dwa własne piony, odwraca się na swój kolor i traktuje jako własne. Gra kończy się, gdy na planszy postawione zostaną wszystkie piony, albo nie ma już możliwości ruchu dla żadnego z graczy. Wygrywa ten gracz, który zdobędzie większą ilość pionów.
Plansza do gry Othello
Oczywiście powyższy opis dotyczy gry na żywo, przy grze z przeciwnikiem internetowych jesteśmy zwolnieni z początkowego ustawiania pionów (na początku gry, w centrum planszy, znajdują się już ustawione cztery piony - po dwa dla każdego z graczy), piony przeciwnika wzięte pomiędzy nasze piony, zostają odwrócone automatycznie przez program. Ustawianie pionów odbywa się poprzez kliknięcie na polu, na którym chcemy go postawić, jeżeli jest to ruch niedozwolony (tzn. nie możemy postawić piona w wybranym miejscu), pion nie pojawi się na wskazanym przez nas polu.
Przykładowa plansza gry z jednego z serwerów z grą Othello.
Projekt, wykonanie & prowadzenie Arturo Kolumb
© 2003-2024 by Othellomania.pl     © ® Othello is a Registered Trademark, Licensed by Anjar Co.